Copyright © 2000-2018   Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu

Lekcje inaczej

U Wiśniowskiego

Utworzono: czwartek, 17, maj 2018 E. Chronowska

Czytaj więcej...16 maja uczniowie klasy IIIa odwiedzili firmę "Wiśniowski" w Wielogłowach. Wizyta przebiegała zgodnie z podanym wcześniej programem: prezentacja marki "Wiśniowski", prezentacja wybranych produktów i rozwiązań na przykładzie wyrobów funkcjonujących na terenie fabryki, przejście kładką prowadzącą nad drogą oraz nad halą produkcyjną, pamiątkowe zdjęcie na "ściance" oraz słodki poczęstunek.

Dzieci poczuły się jak prawdziwi biznesmeni goszczący w firmie, dzięki panu oprowadzającemu naszą grupę. Spotkanie trwało około dwóch godzin. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał suweniry z logo "Wiśniowski".

Czytaj więcej...

Projekt "Dawne pismo"

Utworzono: czwartek, 10, maj 2018 M. Rodak

Czytaj więcej...Dnia 24 kwietna w klasach 1a, 1b, 1c oraz 4a odbyły się warsztaty w ramach projektu pt. "Dawne pismo" realizowanego przez Archiwum Narodowe w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących dziejów pisma, sposobu pisania w dawnej Polsce, mieli możliwość zobaczenia nie tylko wzorów pisma, ale również dawnych przyborów do pisania. Zajęcia były bogato ilustrowane przykładami pochodzącymi ze zbiorów Archiwum Narodowego. Przede wszystkim, jednak, dzieci doskonale się bawiły, rozwiązując zagadki i krzyżówki oraz samodzielnie pisząc prawdziwym gęsim piórem i atramentem. Warsztaty prowadzone były przez panie pracujące w Archiwum Narodowym w Krakowie.

Czytaj więcej...

„Polski superbohater - Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”

Utworzono: poniedziałek, 07, maj 2018 B. Rams

Czytaj więcej... 24 kwietnia 2018 r. klasa 3c wybrała się do Sądeckiej Biblioteki Publicznej  im. Józefa Szujskiego na zajęcia w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Okazją do spotkania w bibliotece była 151 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, a  temat zajęć to: „Polski superbohater - Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”. 

Dzieci, podzielone na grupy zgłębiały niektóre tajemnice Józefa Piłsudskiego, np. Jak w dzieciństwie wołano na Józefa Piłsudskiego i jak nazywali go później żołnierze albo tajemnicę „domu bez kantów” czy tajemnicę wąsów marszałka.  Więcej tajemnic „najsłynniejszego wąsacza w całej Rzeczpospolitej” można znaleźć w książce pt. „Marszałek Józef Piłsudski. Polscy Superbohaterowie” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Dzieci podczas zajęć rozmawiały również o tym jak można w dzisiejszych czasach okazywać patriotyzm oraz nauczyły się jak składać flagę Polski.

Czytaj więcej...

Żywa lekcja historii

Utworzono: sobota, 10, luty 2018 WioLeg

Czytaj więcej...6 lutego w naszej szkole gościł Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Prowadzący niezwykle barwnie opowiadał klasom IV-VI o rycerstwie w średniowieczu, a starszym uczniom z kl. VII i II – III gimn. o „Długim wieku XIX” (m.in. o powstaniu listopadowym i styczniowym).
Największą atrakcją była prezentacja strojów i uzbrojenia, które stanowiły dokładne repliki tamtych czasów. W role żołnierzy i rycerzy wcielili się nasi uczniowie – wyglądali naprawdę pięknie i dostojnie w historycznych ubiorach! Przekonali się jednak, że zakładanie stroju, przede wszystkim rycerskiego, nie jest proste, a poruszanie się w pełnej zbroi wymaga nie lada zręczności i siły.
Wszystkich zaskoczyły nasze białogłowy  - okazało się, iż nieźle strzelają z kuszy :)
Na koniec goście zaprezentowali walkę. Odgłosy uderzanych szabli, szybkość i zręczność walczących robiły wrażenie.
Podczas zajęć panowała radosna atmosfera, a to za sprawą dowcipu i staropolskiego języka, który rozbawiał do łez nie tylko uczniów, ale i bakałarzy :)

Był to czas dobrej zabawy połączonej z wiedzą historyczną.
Czekamy więc następnego spotkania z historią! :)

Czytaj więcej...

Zaplątany świat

Utworzono: środa, 06, grudzień 2017 M. Tyliszczak-Słyś

W dniu 21 listopada uczniowie klasy 5b uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. "Zaplątany świat" - tworzymy miniaturę tkacką. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, która wprowadziła dzieci w tematykę historii tkactwa. Uczestnicy poznali podstawowe sploty tkackie, proces powstawania tkaniny artystycznej, rodzaje i mechanizmy działania urządzeń tkackich. Kolejnym etapem było samodzielne wykonanie projektu miniatury tkackiej.

Czytaj więcej...